کابل کنترل و فرمان 20 رشته

کابل 20 رشته به عنوان کابل کنترل یا فرمان در سیستمهای کنترلی و اتوماسیون صنایع گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد. کابل 20 رشته در سایزهای 0.75*20، 1*20، 1.5*20 و 2.5*20 با بهترین قیمتها در اختیار مشتریان قرار میگیرد.

گسترش اتوماسیون در صنایع و استفاده از مدلهای مختلف سامانه های کنترلی مانند سیستم کنترل توزیع شده، موجب افزایش نیاز به کابلهای کنترل و فرمان گشته است. این کابلها با ساختارهای متنوعی طراحی و تولید میشوند تا پاسخگوی نیازهای صنایع باشند.

کابل 20 رشته کنترل

کابل 20 رشته کنترل

مشخصات فنی یک نمونه از کابل کنترل 20 رشته در ادامه آمده است. مطابق سفارش مشتریان، امکان قبول سفارش طراحی و تولید کابل 20 رشته با مشخصات مورد نظر آنها نیز وجود خواهد داشت.

 • رسانا : مس انیل شده افشان
 • ولتاژ اسمی : 300/500 ولت
 • دمای کاری : 5 تا 40 درجه سلسیوس
 • عایق : پلی وینیل کلراید یا PVC گرید D
 • روکش : پلی وینیل کلراید یا PVC گرید ST5
 • استاندارد : IEC 60227-7
 • شناسایی رشته ها: استفاده از شماره گذاری بر روی عایق در طول کابل، رشته ویژه ارت به رنگ سبز و زرد
 • رنگ روکش : مشکی یا طوسی

آپشنها یا قابلیتهای ویژه برای کابل فرمان

همان طور که بیان شد، برای کابلهای کنترل و فرمان میتوان قابلیتهایی را اضافه نمود تا مطابق با درخواست مشتریان شوند. اساسا شرایط محیط نصب کابل فرمان و یا حساسیتهای دستگاهها و تجهیزات متصل به آن باعث میشود کاربران به دنبال کابل با ویژگیهای مختلف باشند.

در اینجا به چند نمونه از آپشنهای قابل پیاده سازی در تولید کابل فرمان 20 رشته اشاره میکنیم:

 1. کابل فرمان شیلد دار
 2. زره دار یا کابل کنترل آرموردار
 3. با روکش نسوز
 4. با روکش مقاوم در برابر روغن
 5. کابل فرمان هالوژن فری و کم دود
 6. کابل کنترل تخت
 7. مقاوم در برابر رطوبت
 8. کابل فرمان به صورت ترکیبی

چند نکته درباره کابلهای فرمان

کابل فرمان 20 رشته

 1. استفاده از هادی مسی با سطح مقطع واقعی موجب کاهش افت توان در مسیر کابل فرمان خواهد شد که در نتیجه آن عملکرد تجهیزات کنترلی و حفاظتی با دقت بالاتری صورت میپذیرد. مثلا افت توان در کابل موجب افزایش بردن ترانس جریان (CT) و کاهش دقت عملکرد آن میشود.
 2. جنس روکش کابل فرمان باید با شرایط محل نصب آن تطابق داشته باشد. از طرفی مرغوب بودن مواد به کار رفته در تولید روکش، سبب افزایش طول عمر کابل خواهد شد.
 3. معمولا یک رشته از رشته های کابل کنترل مخصوص ارت است که جزئی از تعداد رشته های کابل به شمار می آید. مثلا سایز کابل 20 در 1 وقتی به صورت 20G1 نوشته میشود، به این معناست که یک سیم  از 20 رشته مخصوص ارت است.

تماس با ما