فروش کابل 12 رشته کنترل

کابل 12 رشته یکی از سایزهای کابل کنترل و فرمان است که به شکلهای گوناگون و در چند سطح مقطع از 0.5 تا 2.5 میلیمتر مربع تولید میشود. علاوه بر سطح مقطع، دیگر مشخصات این کابلها برای انتخاب بهتر به اطلاع مشتریان میرسد.

اهمیت مشخصات فنی کابل

مستحضرید که ممکن است وجود یک تفاوت کوچک میان کابلی که متناسب با شرایط یک پروژه انتخاب شده با کابلی که برای آن تهیه میشود، تأثیرات قابل توجهی بر عملکرد آن بر جای گذارد. این مهمترین دلیل تأکید بر مشخصات فنی کابلها به ویژه کابلهای فرمان و کنترل در قبول سفارش و ارائه پیشنهاد فنی و مالیست. پس حالا که سخن از کابل 12 رشته کنترل به میان آمده، با هم نگاهی می اندازیم بر چند پارامتر مهم آن.

کابل فرمان 12 رشته افشان مسی

کابل 12 رشته کنترل

 • هادی: رایج ترین شکل برای هادی کابلهای کنترل، رسانای مسی افشان است. البته از مس مفتولی هم استفاده میشود.
 • عایق: برای عایق نیز متداولترین متریال پی وی سی میباشد. رابر و سیلیکون از دیگر مواد عایقی به کار رفته در کابلهای کنترل هستند.
 • محافظ الکترومغناطیسی: در صورت شیلددار بودن، بافت مسی به صورت ساده یا قلع اندود برای این منظور استفاده میگردد.
 • سطح مقطع هادی: کابل 12 رشته کنترل افشان با سطح مقطع 0.5، 0.75، 1، 1.5 و 2.5 میلیمتر مربع تولید میشود.
 • استاندارد نوع افشان 300/500 ولت با روکش پی وی سی: IEC 60227, INSO 607-7
 • استاندارد کابل افشان با روکش رابر یا سیلیکونی: IEC 60245, INSO 1926
 • استاندارد کابل کنترل مفتولی 0.6/1 کیلوولت: IEC 60502-1, INSO 3569-1
 • شکل مقطع کابل: گرد یا تخت
 • روکش: برای روکش نهایی کابل نیز PVC بیشتر به کار میرود. از روکشهای مقاوم در برابر حرارت یا روغن، رابر و هالوژن فری نیز میتوان استفاده نمود.

کابل کنترل 12 رشته شیلددار

فروش کابل فرمان 12 رشته و نکات تکمیلی

برای اجرای پروژه های صنعتی یا تعمیر و توسعه آنها، آماده فروش و تحویل انواع کابل کنترل هستیم. نمونه های مختلف معرفی شده از کابل 12 رشته فرمان به صورت آنی یا با قبول سفارش تولید، قابل عرضه هستند.

در اینجا به برخی نکات تکمیلی درباره کابل کنترل میپردازیم که در خرید مفید خواهند بود:

 1. سایز کابلهای فرمان متشکل از دو عدد است؛ مثلاً 1×12 که از چپ عدد نخست تعداد رشته و عدد دوم سطح مقطع آنهاست. در برخی کابلها ممکن است سایز به صورت 12G1 درج شود. این یعنی یکی از رشته ها مخصوص ارت است.
 2. جنس هادی کابلهای فرمان باید مسی باشد. ممکن است در برخی از این کابلها از مس قلع اندود استفاده شود؛ اما به غیر از مس نمیتوان و نباید فلز دیگری به کار برد و غیر استاندارد خواهد بود.
 3. در نیروگاه ها، پستهای فشارقوی برق و هر مکان دیگری که شدت میدان الکترومغناطیسی بالاست، بهتر است از کابل کنترل شیلددار استفاده نمود.
 4. در کاربردهایی که کابل باز و بسته شده و در حرکت است، مثل آسانسورها، بالابرها و جرثقیلهای سقفی، بهتر است کابل کنترل تخت به کار گرفته شود.