خانه / کابل آلومینیومی / قیمت انواع کابل آلومینیومی

قیمت انواع کابل آلومینیومی

قیمت انواع کابل آلومینیومی مهم ترین دلیل استقبال از خرید آنهاست. انواع کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف و فشار متوسط و کابلهای خودنگهدار آلومینیومی را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان گرامی قرار می دهیم.

پیش به سوی قیمت ارزانتر!

هر چند قیمت آلومینیوم و مس به عنوان دو هادی پر مصرف در تولید کابلهای برق متغیر بوده و در برهه هایی افزایش یا کاهش یافته است؛ اما همواره قیمت پایین تر آلومینیوم نکته ای جذاب برای کاهش هزینه تمام شده پروژه های تامین برق محسوب شده است.

نسبت قیمت آلومینیوم به مس

نسبت قیمت آلومینیوم به مس

قیمت فلز آلومینیوم طی بازه های زمانی گوناگون در حدود یک سوم تا یک چهارم قیمت مس بوده و هست. این یک ویژگی بسیار قابل توجه است.

انواع کابل آلومینیومی

کابل برق آلومینیومی؛ تردیدها و سوالات

سوالات یا تردیدها و نقاط ابهام زیر بخشی از مکالمات تیم فروش با مشتریان در هنگام انتخاب، پیشنهاد یا خرید کابل آلومینیومی است :

 1. کابل آلومینیومی پاسخگوی آمپراژ مورد نیاز ما خواهد بود؟
 2. آیا ولتاژ در انتهای کابل آلومینومی دچار افت نمی شود؟
 3. آیا دمای کابل آلومینیومی افزایش غیر عادی نخواهد داشت و اصطلاحا داغ نخواهد کرد؟

حال نکاتی را بیان خواهیم نمود که احساس می کنیم پاسخ این سوالات و ابهامات در دل این نکات نهفته است؛ پس چنانچه در ذهن شما هم یک چنین پرسشها و تردیدهایی وجود دارد، پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید :

 • در انتخاب انواع کابل آلومینیومی باید توجه نمود که به دلیل رسانایی کمتر فلز آلومینیوم در قیاس با مس، برای انتقال توان و جریان برابر و جلوگیری از افت ولتاژ غیر مجاز، سایز کابل آلومینیومی 1.66 برابر بیشتر باشد.
 • کابل آلومینیومی نیز مانند دیگر کابلهای برق باید مطابق با استانداردهای مرجع تولید و تست شده باشد.
 • در نصب کابل از تجهیزات متناسب با هادی آلومینیومی استفاده شود؛ مثلا استفاده از کابلشوی بی متال
 • بهتر است بدانید استفاده از فلز آلومینیوم به عنوان هادی تنها در کابلهای قدرت زمینی، کابلهای هوایی مانند خودنگهدار و سیمهای هوایی خطوط برق مجاز است. سیم و کابلهای برق ساختمانی و کابلهای تلفن حتما باید مسی باشند.

ویژگی های کابل آلومینیومی

 • جرم یا وزن کمتر (سبکتر است)
 • قیمت پایین تر
 • حمل راحت تر
 • کابل کشی آسان تر

همین ویژگی ها سبب اقبال کاربران، کارفرمایان و بهره برداران به خرید و استفاده از کابلهای آلومینیومی شده است. اگر بخواهیم کابل آلومینیومی را جایگزین کابل مسی نماییم حتما باید به چند نکته مهم توجه داشته باشیم. قبلا راجع به این موضوع در مقاله ای تحت عنوان کابل آلومینیومی بجای کابل مسی صحبت کرده بودیم.

کابل آلومینیومی زمینی

انتخاب سایز کابل آلومینیومی

برای انتخاب سایز کابل آلومینیومی فشار ضعیف (0.6/1 کیلو ولت) می توانید از محاسبه یا جداول ساده استفاده بنمایید. جدول زیر برای انتخاب سایز کابل زمینی بر پایه آمپر عبوری و مسافت در شبکه سه فاز 380 (400) ولت مفید خواهد بود :

جدول راهنمای انتخاب سایز کابل برق فشار ضعیف

همان طور که می دانید، افت ولتاژ در سیستم تک فاز در مقایسه با شبکه سه فاز با جریان یکسان، بیشتر خواهد بود و نمی توان جدول سه فاز را برای انتخاب کابل مناسب تکفاز به کار برد. از جدول زیر می توانید برای انتخاب کابل تک فاز استفاده نمایید.

جدول انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز

فروش انواع کابل آلومینیومی

کابلهای آلومینیومی به سبب تفاوتهایی که در ساختارشان دارند، قیمتهای یکسانی نخواهد داشت. در اصل همین باعث می شود که وقتی از قیمت کابل آلومینیومی صحبت می کنیم حتما به انواع آن اشاره داشته باشیم.

 • کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف (600/1000 ولت)
 • کابل آلومینیومی هوایی خودنگهدار فشار ضعیف (0.6/1 کیلوولت)
 • کابل آلومینیومی زمینی فشار متوسط
 • کابل خودنگهدار فشار متوسط

کابل آلومینیومی خودنگهدار

توجه به نوع کابل، سطح مرغوبیت ساخت آن، سایز و دیگر فراسنجهای فنی در هنگام اعلام یا پیشنهاد قیمت مهم تلقی می گردند. به طور کلی هزینه های جانبی، شرایط محیطی هر پروژه و تمامی پارامترهای مکانیکی و الکتریکی موثر در طراحی خطوط کابلی برق باید در نظر گرفته شود و انتخاب کابل مناسب از این مسیر میسر خواهد شد. اینها نکاتی هستند که در دپارتمان فروش نامیرا کابل مورد توجه قرار می گیرند.

کابل آلومینیومی زمینی 0.6/1 کیلو ولت

این کابلها به صورت تک رشته (تک سیمه)، دو رشته، سه و نیم سیمه، چهار رشته و پنج رشته تولید می شوند. به طور کلی محدودیت خاصی از نظر تعداد رشته و سطح مقطع برای تولید کابل آلومینیومی وجود ندارد؛ اما سایزهای رایج آن از این قرارند :

 • تک رشته : از 50 تا 500 میلیمتر مربع
 • دو رشته : 10×2، 16×2، 25×2 و 35×2
 • 3.5 رشته : 16+25×3، 16+35×3، 25+50×3، 35+70×3، 50+95×3، 70+120×3، 70+150×3، 95+185×3 و 120+240×3
 • 4 رشته : 10×4، 16×4 و 25×4
 • 5 رشته : 16×5 و 25×5

کدهای شناسایی این کابلها نیز عبارتند از :

 1. NAYY : کابل آلومینیومی زمینی تک رشته با عایق و روکش PVC
 2. NA2XY : کابل تک رشته آلومینیومی با عایق XLPE
 3. NAYY-O & NAYY-J : کابلهای چند سیمه آلومینیومی با عایق و روکش ترموپلاستیک پی وی سی
 4. NA2XY-O & NA2XY-J : کابلهای چند رشته آلومینیومی با عایق XLPE و روکش PVC

کابل آلومینیومی تک رشته و چند رشته

کابل آلومینیومی خودنگهدار

این کابلها به منظور نصب در خطوط هوایی توزیع برق طراحی می شوند. کابل خودنگهدار فشار ضعیف با ولتاژ اسمی 0.6/1 کیلو ولت به صورت تکفاز بدون روشنایی، تکفاز با هادی روشنایی، سه فاز 5 رشته و سه فاز 6 رشته ارائه می گردد. در سطوح ولتاژی فشار متوسط مثل 20 کیلو ولت هم کابل غالبا 4 رشته است که متشکل از سه فاز و مسنجر می باشد.

کابل خودنگهدار 6 رشته

کابل آلومینیومی زمینی فشار متوسط

رایج ترین رده ولتاژی کابل آلومینیومی زمینی در گروه فشار متوسط، کابل 12/20 کیلو ولت است. این کابل در سطح مقطع های متنوع به شکل تک رشته و سه رشته تولید می شود. کابل فشار متوسط آلومینیومی با زره (آرمور) و بدون زره قابل انتخاب است. حروف اختصاری ساختار این کابلها یکی از موارد زیر خواهد بود :

 • NA2XSY
 • NA2XSYRY
 • NA2XSYBY
 • NA2XSEY
 • NA2XSEYRY
 • NA2XSEYBY

کابل کراسلینک آلومینیوم مونوفاز

قیمت کابل آلومینیومی

قیمت کابل آلومینیومی جذاب ترین ویژگی این کابل است. قیمت کابلهای آلومینیومی مشابه همتای مسی آنها، بر پایه واحد طول (متر) تعیین و اعلام می شود. بدیهی است کابلی با سایز بالاتر قیمت بیشتری خواهد داشت و کابلهای فشار ضعیف ارزانتر از نوع فشار متوسط هستند.
با توجه به نوساناتی که در قیمت این محصولات وجود دارد و به منظور تناسب بخشی میان کمیت سفارش و قیمت؛ پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از قیمتهای انواع کابل آلومینیومی و تخفیف ها با دپارتمان فروش در ارتباط باشید.

در خرید کابلهای برق آلومینیومی حتما به استاندارد بودن آن توجه کنید. کابلهای نامرغوب سرمایه و ایمنی شما را به خطر می اندازند.
ارتباط با واحد فروش نامیرا کابل :
شماره تماس : 09120471420
پیامک : ارسال پیام
ایمیل : info@namiracables.com

مطلب پیشنهادی

قیمت کابل برق 185

قیمت کابل برق 185 مسی و آلومینیومی

کابل برق 185 در رده ولتاژی فشار ضعیف به شکل تک رشته 185×1 و سه …

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Buttonمشاوره و خرید