خانه / سیم برق / سایز بندی سیم برق

سایز بندی سیم برق

چون سایز سیم برق رابطه ای مستقیم با ظرفیت جریانی آن دارد؛ توجه به روشهای رایج سایز بندی و اطلاعات مربوط به هر کدام می تواند در انتخاب درست سیم و خرید بهتر تاثیر مثبت بگذارد.

در فرمول مقاومت اهمی R=ρ*l/A رابطه میان سطح مقطع (A) و مقاومت (R) برعکس است؛ یعنی هر چه قدر سطح مقطع یک رسانای الکتریسیته بیشتر باشد، مقاومت اهمی آن در واحد طول کمتر بوده و توانایی عبور جریان بالاتری را داراست. شاید همین موضوع بهانه ای مناسب باشد تا مطابق استاندارد IEC از سطح مقطع هادی سیم برق برای سایز بندی آن استفاده گردد. یکا یا واحد اندازه گیری سطح مقطع سیم میلی متر مربع است که رنج آن را در جدول زیر مشاهده می نمایید.

چنانچه در محاسبات برای انتخاب سایز سیم برق به اعدادی غیر از جدول بالا رسیدیم؛ نزدیکترین سایز استاندارد و ترجیحا رنج بیشتر را بر می گزینیم. برای مثال اگر در محاسبه سطح مقطع 5 میلیمتر مربع به دست آمد، نمره 6 را انتخاب می کنیم.

دو دیگر روش سایز بندی سیمهای برق استاندارد AWG است. در ایران بیشتر از روش قبلی برای دسته بندی سایزی سیم و کابل برق استفاده می گردد؛ اما برای برخی محصولات مانند سیم های سیلیکونی یا کابلهای ابزار دقیق AWG به کار می رود. “در این استاندارد كه در سال 1857 طراحی شد، به ازای هر مرحله از کشش معادل 10.947 % کاهش در قطر، 20.75 % کاهش در سطح مقطع و 26.098 % افزایش در طول سیم تعریف شده است. به طور مثال سیم با قطر 8.252 میلیمتر كه به عنوان مبدأ تغذیه دستگاههای کشش سیم در صنایع سیم و کابل ايران رایج است دارای AWG برابر صفر است و در صورتی كه به اندازه يک AWG كشیده بشود، دارای قطر نازکتری معادل 7.34 میلی متر خواهد شد. در واقع با افزايش AWG سیم نازکتر خواهد شد.”¹

در جدول زیر مقایسه ای میان استاندارد IEC و AWG صورت گرفته که ضمن بیان بهتر شیوه سایز بندی، می توان برای معادل سازی نیز به آن رجوع نمود. برای نمونه همان طور که در جدول می بینیم 16 AWG برابر با 1.31 میلیمتر مربع است که نزدیک ترین رنج استاندارد به آن سیم نمره 1.5 خواهد بود.

در کنار دو شیوه یاد شده استانداردهای دیگری هم مانند BWG یا SWG وجود دارد که کاربرد یا رواج کمتری دارند.


1: مهندس حسن خدایاری، معرفی سیستم نامگذاری AWG، نشریه داخلی صنعت سیم و کابل، شماره 63، تابستان 1395

ارتباط با واحد فروش نامیرا کابل :
کارشناس فروش : 09120471420

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Buttonمشاوره و خرید