انواع سیم نسوز سیلیکونی

آنچه در این مقاله می خوانید...

سیم نسوز چیست؟ظرفیت جریانی سیم سیلیکونیانواع سیم نسوز

انواع سیم نسوز مطابق نوع کاربری انتخاب و به کار گرفته می شوند. سیم های سیلیکونی یا اصطلاحا نسوز گروهی از سیمها هستند که نقطه اشتراکشان جنس عایق به کار رفته در آنهاست؛ اما با وجود این خود نیز دارای زیر گروه و انواع گوناگونی بوده و با معیارهای متعدد دسته بندی می گردند.
صحبت از سیم برق عایق دار که به میان می آید، یک ویژگی مهم جنس عایق به کار رفته در آن است. عایقها و روکشها علاوه بر خاصیت عایق بودن که هدف اصلی به کارگیری آنهاست؛ دارای مجموعه ای از مشخصات فیزیکی و شیمیایی هستند. همین مشخصات در تعیین نوع کاربری و شرایط محیطی نصب و استفاده از سیم نقش ایفا می کنند. مثلا این که سیم در چه محدوده دمایی می تواند کار کند و عایق به کار رفته در آن تحمل این بازه دمایی را دارا خواهد بود.

سیم سیلیکونی

سیم نسوز چیست؟

در میان کاربران سیمهای برق و نیز مراکز فروش و عرضه، اصطلاحی با عنوان نسوز وجود دارد. این نام یعنی جنس عایق به کار رفته در سیم به گونه ای است که در دماهای بالا و غیرمتعارف، تاب ادامه کار دارد. مواد عایقی گوناگونی می توانند چنین ویژگی را به سیم برق ببخشند که یکی از نام آشناترین و رایج ترین آنها لاستیک سیلیکون یا سیلیکون رابر است. برای سیلیکون محدوده دمایی 60- تا 180+ درجه سلسیوس تعریف شده که با توجه به آمیزه یا گرید به کار رفته رسیدن به حداکثر دمای 200، 250 و 750 درجه بالای صفر نیز امکان پذیر است. این در حالیست که PVC به کار رفته در عایق سیمهای برق متداول بازه دمای کاری 30- تا 70+ را داراست و چنانچه مقایسه ای صورت بگیرد، دلیل استفاده از واژه نسوز آشکار می گردد.

ظرفیت جریانی سیم سیلیکونی

منبع حرارت می تواند هم خارج از سیم باشد و هم از درون. یعنی از طرفی حرارت بالای محیط (مثل آتش سوزی) و از سویی دیگر گرمای ناشی از عبور جریان الکتریسیته وجود دارد. سیم سیلیکونی توانایی بالاتری در مقابل این دو نشان می دهد. به بیان دیگر نه تنها استحکام بالاتری در برابر گرمای شدید خارجی داشته و نقطه اشتعال بالاتری دارد؛ بلکه توانایی عبور جریان ببشتری را نسبت به سیمهای رایج در سطح مقطع یکسان خواهد داشت.

انواع سیم نسوز

سیم سیلیکونی را می توان با فراسنجها یا پارامترهای مختلف دسته بندی نمود. از نظر کیفیت ساخت معمولا دو گروه معمولی و High Quality وجود دارد. در سایزبندی می توان استاندارد AWG یا IEC (میلیمتر مربع) را ملاک قرار داد. در عایق سازی نیز دو روش تک روکش و سیم نسوز دو روکش وجود دارد. همچنین می توان هادی مسی سیم را به شکل قلع اندود تولید نمود و تنوع مناسبی از دیدگاه رنگ بندی عایق ایجاد کرد.

نامیرا کابل با افتخار اعلام می کند که در زمینه تامین انواع سیم سیلیکونی مرغوب با قیمت مناسب در خدمت مشتریان ارجمند است.

بپرسید و بدانید تا بهترین خرید را تجربه نمایید :

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز تماس: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می کند.
برای ثبت سفارش کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید :

0

دیدگاهتان را بنویسید

تلگرام
تماس تلفنی
واتس اپ